[email protected]
Bize Yazın

S.S.S

Vize Nedir?

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini, ülkeye girebileceğini gösteren bir kayıttır.

Vize Alınırken Hangi Belgeler İstenir?

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeye, seyahat amacına, çalışma durumuna ve başvuran kişinin pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir.

Vize Alınırken İstenilen Belgeler Nelerdir?

Vize başvurusunda istenilen belgelerde öncelikle başvuranın çalışma, eğitim veya emeklilik durumunu belgelemesi istenir. Bu belgelere ek olarak destekleyici belgeler konsolosluk tarafından talep edilir.

Vize Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Öncelikle yıpranmamış ve en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan bir pasaporta sahip olmalısınız. Başvuru sırasında eksik belge sunulmamasına dikkat edilmelidir. Seyahatinizi gerçekleştirebilecek yeterli imkanlara sahip olduğunuza ve ülkenize göre geri döneceğinize dair evrakları başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. Bu hususların en önemlisi ise seyahat amacınıza (turistik, ticari, eğitim, akraba ziyareti, çalışma vizesi vb.) uygun olarak başvuru yapmaktır.

Vize Randevusu İstenilen Tarihe Alınabilir Mi?

Vize başvuruları için alınan randevular konsoloslukların yoğunluk durumlarına göre farklılık göstermekte olup, ortalama olarak 5-30 gün içerisinde randevu alınabilmektedir.

Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Vize başvurularının değerlendirme süreçleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Vize başvuruları genellikle 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Ancak ayrıca araştırma gerekmesi veya ek evrak istenmesi durumunda bu süreç 30 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Vize İhlali Nedir?

Verilen vize süresinden daha uzun bir süre ülkede kaldığınızda ya da aldığınız vizeyi verilen amaç dışında kullanmanız durumunda vize ihlali yapmış olursunuz.

Schengen Nedir?

Avrupa Birliği’nde 1995 yılında imzalanan Schengen Sözleşmesi kapsamında, bu Sözleşmeye taraf olan ülkeler arasındaki sınır kontrolleri kaldırılarak, sözleşmeye taraf olan ülke vatandaşlarına Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı tanınmıştır. Schengen bölgesi kapsamında sözleşmeye taraf olan ülkelerin dış sınırlarında yapılan kontrollerde ortak kurallar ve uygulamalar çerçevesinde vize kontrolleri yapılıp, Schengen sözleşmesi tarafları arasında emniyet güçleri ve yargı alanlarında iş birliği yapılmaktadır. Schengen bölgesinin dışında kalan üçüncü ülkelerin vatandaşları bu ülkelere girebilmek için Schengen vizesialmalıdırlar.

Schengen Vizesi Nedir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre de Schengen bölgesine dahil olup Schengen Sözleşmesinin tarafı konumundadırlar. Schengen vizesi ise, uygun kurumlarca verilen ve birliğe bağlı ülkeler içinde seyahat etmeye izin veren bir vize türüdür.

Schengen Vizesi Hangi Ülkeden Alınmalıdır?

Schengen vizesi, Schengen bölgesine ilk giriş yapılacak olan ülkenin resmi temsilciliğinden alınmalıdır. Eğer birden fazla ülke ziyaret edilecekse bu durumda kalış sürelerine göre değerlendirme yapılmalıdır.

Schengen Vizesi Alınan Ülkeden Başka Bir Ülkeye Seyahat Edilebilir Mi?

Schengen bölgesine ilk giriş, vizenin alındığı ülkeden yapılmalıdır. Vizeniz tek girişli olarak verilmiş olsa dahi, Schengen bölgesinde diğer ülkelere seyahat edilebilir. Ancak Schengen bölgesinden çıkıldığı anda tekrar giriş yapmak ancak çoklu girişli vizeye sahipseniz mümkün olacaktır.

İngiltere Vize Süreleri Ne Kadardır?

İngiltere vizesi, 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık olarak verilmektedir.

İngiltere Vizesi İle Schengen Bölgesine Giriş Yapılabilir Mi?

İngiltere vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapmak mümkün değildir. Ancak İngiltere vizesi ile İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda gibi Birleşik Krallık ülkelerine seyahat edilebilir.

Amerika Birleşik Devletleri Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurunuzda doğru ve eksiksiz belgeler sunulmalıdır. Tüm bu evrakların son 3 ay içinde alınmış güncel evraklar olması gerekmektedir. Vize başvuru işlemlerinde Amerika Konsolosluğu tarafından verilen randevu saatinde Konsolosluk binasında bulunulması işlem süreci açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Vizesi İle Başka Ülkelere Giriş Yapılabilir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri vizesi ile yalnızca bu ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Ülkelerin Vize Başvurusunu Reddetmeye Hakları Var Mıdır?

Devletlerin ulusal egemenlikleri tartışılmaz bir esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde yasalar ile diledikleri gibi kullanabilirler. Devletlerin, ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarla girebileceklerini belirlemekte ulusal egemenlik hakları içinde yer alır. Devletlerin vize konusunda verecekleri karar uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır.

Vize Başvurusu Reddedildiğinde Tekrar Başvuru Yapılabilir mi?

Vize uygulaması bulunan ülkeler genelde başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak ilk başvurunun ret ile sonuçlanmasına neden olan etkenlerin diğer başvurularda mutlaka iyileştirilmesi gerekmektedir.

Copyright 2024 © Vize Noktası - Tüm hakları saklıdır.
Bize Yazın